kierunek studiów podyplomowych: zintegrowane kształcenie przedmiotowo-językowe typu CLIL (Content and Language Integrated Learning)

STUDIA KIEROWANE SĄ DO:

Studia adresowane są do nauczycieli pracujących w szkołach podstawowych kl. IV-VI, gimnazjach oraz liceach, którzy uczą przedmiotów (np. historia, biologia, fizyka, geografia) oraz nauczycieli języka angielskiego chcących prowadzić przedmiot w języku angielskim lub uczących w klasach dwujęzycznych i pragnących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.Studia zostały stworzone zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej (2010) dotyczącymi tworzenia oraz implementacji programów edukacji dwujęzycznej w Europie, kładą nacisk na zdobywanie wiedzy w zakresie nauczania dwujęzycznego, różnych teorii i modeli, ale również wspólnego zdobywania wiedzy, wspólnego planowania zajęć oraz refleksji dotyczącej własnego warsztatu pracy.

KONCEPCJA STUDIÓW:

Celem kształcenia jest podniesienie kompetencji w zakresie: języka obcego, metodyki nauczania dwujęzycznego oraz znajomości merytorycznej przedmiotu w języku obcym. Umożliwienie zdobycia wiedzy dotyczącej zintegrowanego kształcenia przedmiotowo-językowego. Umiejętność projektowania zajęć w edukacji dwujęzycznej. Umiejętność prowadzenia zajęć dwujęzycznych. Kształtowanie umiejętności uczenia się i doskonalenia swojej wiedzy, umiejętności i kompetencji pedagogicznych dotyczących nauczania dwujęzycznego z wykorzystaniem nowoczesnych środków i metod pozyskiwania, organizowania i przetwarzania informacji i materiałów oraz e-learningu jako środka uczenia się i nauczania.

Studia prowadzone są w trybie blended-learning, dzięki temu łączą tradycyjne metody pracy takie jak zajęcia prowadzone podczas weekendowych zjazdów (raz w miesiącu) wraz z nowoczesnymi narzędziami takimi jak e-learning. Do e-learningu wykorzystywana jest platforma VLE (Virtual Learning Environment), gdzie słuchacze mają swoją wirtualną przestrzeń, która służy do rozmowy, nauki, wspólnej pracy online, dzieleniu się wiedzą oraz tworzeniu sprzyjającej atmosfery do rozwoju zawodowego i nawiązywaniu kontaktów. Wykorzystywany jest również blog oraz inne międzynarodowe platformy przygotowane przez specjalistów z dziedziny nauczania dwujęzycznego dla nauczycieli oraz przez nich współtworzone.

Wymagania wstępne i zasady rekrutacji

Znajomość języka angielskiego na poziomie B2 oraz ukończone studia wyższe (przynajmniej I stopnia).

Wykaz modułów/przedmiotów

• Moduł kształcenia językowego – obowiązkowy dla osób, które nie są absolwentami filologii angielskiej.
      • Gramatyka praktyczna i opisowa
      • Praktyczna nauka języka angielskiego (fonetyka / słuchanie / pisanie)
      • Praktyczna nauka języka angielskiego (zintegrowane sprawności językowe)
    • Moduł nauczania treści przedmiotowych poprzez język obcy