wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju małego dziecka
– studia podyplomowe (Kłodzko)

kierunek studiów podyplomowych: wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju małego dziecka

Adresaci studiów :

Studia adresowane są do osób posiadających wyższe wykształcenie magisterskie w zakresie pedagogiki, psychologii, logopedii, fizjoterapii i pielęgniarstwa. Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z zakresu wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka oraz uzyskują kompetencje do prowadzenia działalności w Poradniach Psychologiczno-Pedago-gicznych, Centrach Diagnostyczno-Rehabilitacyjnych, Specjalistycznych Przychodniach Rehabilitacyjnych, w szpitalach na oddziałach położniczych, patologii noworodka lub neonatologii.

Koncepcja studiów :

Studia podyplomowe „wczesna interwencja i wspomaganie małego dziecka” mają na celu pogłębienie wiedzy i umiejętności związanych z zapobieganiem rozwojowi patologii dzieci poprzez wczesną profilaktykę i interwencję w postaci kompleksowych działań medyczno-edukacyjnych oraz terapii pedagogicznej. Studia trwają trzy semestry. Zajęcia będą prowadzone w formie zjazdów so-botnio-niedzielnych raz w miesiącu. Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach, zdanie egzaminów przewidzianych w planie oraz złożenie pracy dyplomowej.

Program studiów obejmuje następujące moduły i przedmioty:

• Blok medyczny:
    • Podstawy rozwoju psychosomatycznego i psychomotorycznego dziecka od poczęcia
    • Neurologiczne podstawy prawidłowego lub patologicznego rozwoju psychomotorycznego dziecka
    • Wprowadzenie do ortopedii szczękowej
  • Blok logopedyczny:
    • Neurologopedia dziecięca
    • Wczesna interwencja logopedyczna
    • Rehabilitacja logopedyczna dzieci z zespołem wad wrodzonych
    • Diagnoza i terapia zaburzeń mowy u dzieci z rozszczepem podniebienia
    • Palatolalia – wielofunkcyjne zaburzenia mowy
  • Blok psychologiczny: