profilaktyka i terapia uzależnień – studia podyplomowe

kierunek studiów podyplomowych: profilaktyka i terapia uzależnień

STUDIA SĄ SKIEROWANE DO:

Adresatami są osoby posiadające wyższe wykształcenie z zakresu psychologii, pedagogiki, resocjalizacji zatrudnione jako nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy szkolni, pracownicy punktów konsultacyjnych ds. rozwiązywania problemów uzależnień, pielęgniarki środowiskowe, pracownicy socjalni, kuratorzy rodzinni, pracownicy klubów i świetlic środowiskowych, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz poradni zdrowia psychicznego.

Cele studiów:

Podyplomowe studia „profilaktyka i terapia uzależnień” przygotowują do pracy w dziedzinie profilaktyki i terapii uzależnień, a także rozwiązywania problemów z zakresu patologii społecznych takich jak przemoc, subkultury i sekty.

Celem studiów jest przygotowanie do:

• stawiania prawidłowej diagnozy indywidualnej i grupowej, a także rozpoznawania zagrożeń i zaburzeń w środowiskach lokalnych,
  • podejmowania właściwej interwencji,
  • prowadzenia pierwszego kontaktu, poradnictwa i terapii,
  • projektowania i realizacji programów profilaktycznych, psychoedukacyjnych, psychokorekcyjnych i terapeutycznych,
  • wdrażania nowoczesnych strategii profilaktycznych i terapeutycznych,
  • realizacji zadań z zakresu edukacji publicznej.

Warunkiem ukończenia studiów jest uczestnictwo w zajęciach, przygotowanie pracy dyplomowej oraz zdanie egzaminów przewidzianych w planie studiów.

Wykaz przedmiotów:

• Medyczne aspekty uzależnień
    • Podmiotowe i środowiskowe uwarunkowania zachowań zdrowotnych
    • Prawne regulacje dotyczące przemocy i uzależnień
    • Wiedza o procesie terapeutycznym
    • Podstawy wiedzy na temat uzależnień
    • Psychologia współuzależnienia
    • Psychoterapia DDA
    • Subkultury i sekty
    • Psychologiczne uwarunkowania przemocy
    • Strategie terapii uzależnień (zajęcia fakultatywne)
    • Profilaktyka (zajęcia fakultatywne)