kuratela sądowa karna i rodzinna
– studia podyplomowe (Kłodzko)

kierunek studiów podyplomowych: kuratela sądowa karna i rodzinna

Adresaci studiów :

Studia podyplomowe Kuratela sądowa karna i rodzinna przygotowane zostały z myślą o osobach, które zainteresowane są poszerzeniem swoich kwalifikacji zawodowych w obszarze resocjalizacji, kurateli sądowej (zawodowej i społecznej), działalności diagnostyczno-pomocowej, profilaktyczno-kontrolnej i doradczej. W szczególności zaś przydatne będą dla osób planujących ubiegać się o przyjęcie na aplikację kuratorską.

Ponieważ zgodnie zapisem Ustawy o kuratorach sądowych z dnia 27 lipca 2001 r. od kandydatów na zawodowych kuratorów sądowych wymagane jest wyższe wykształcenie magisterskie, studia podyplomowe Kuratela sądowa karna i rodzinna adresowane są przede wszystkim do osób legitymujących się tytułem magistra (ukończone studia II stopnia albo studia jednolite magisterskie), jednak podjąć je mogą także osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów I stopnia, a w szczególnych przypadkach również studenci ostatniego roku studiów.

Realizacja studiów podyplomowych Kuratela sądowa karna i rodzinna jest szczególnie istotna dla osób planujących zdobycie zawodu kuratora sądowego, które ukończyły studia magisterskie w obszarach innych niż pedagogika, psychologia, socjologia czy prawo, gdyż wymogiem Ustawy o kuratorach sądowych jest, w przypadku wykształcenia spoza wymienionych obszarów, ukończenie studiów podyplomowych w którymś z tym obszarów ulokowanych.

Uzyskiwane kwalifikacje :

Studia pozwalają na zdobycie wiedzy z zakresu pedagogicznych, psychologicznych oraz prawnych podstaw pracy z jednostkami społecznie niedostosowanymi, osobami skazanymi (w warunkach wolnościowych i izolacyjnych). Stwarzają warunki do rozwijania umiejętności zawodowych – warsztatowych niezbędnych w pracy resocjalizacyjnej, kuratorskiej, diagnostycznej, profilaktycznej, wychowawczej czy doradczej. Poprzez treningi przewidziane w planie studiów pozwalają na rozwinięcie kompetencji społecznych, w tym umiejętności komunikacyjnych i asertywności.Absolwent posiadał będzie wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne niezbędne do pracy w sądach, zakładach karnych, placówkach resocjalizacyjnych, ośrodkach szkolno-wychowawczych czy w ośrodkach pomocy społecznej. W szczególności zaś przygotowany będzie do realizacji dalszej ścieżki kształcenia przygotowującego do zawodu kuratora sądowego.

Studia realizowane będą we współpracy z Sądem Rejonowym w Kłodzku. W kształceniu słuchaczy uczestniczyć będą obok nauczycieli akademickich, kuratorzy zawodowi oraz specjaliści, którzy współpracują z osobami skazanymi lub mają doświadczenie w pracy resocjalizacyjno-opiekuńczej. Praktyki realizowane będą w Sądach Rejonowych. Studia kończą się egzaminem dyplomowym.

Program kształcenia pozwala na zdobycie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych w zakresie:

• prawnych podstaw pracy kuratora sądowego,
  • psychologiczno-pedagogicznych podstaw pracy kuratora sądowego,
  • metodyczno-warsztatowego przygotowania do pracy kuratora sądowego.

Program studiów obejmuje następujące moduły i przedmioty:

• Moduł prawnych podstaw pracy kuratora:
    • Podstawy prawa rodzinnego
    • Podstawy prawa karnego
    • Postępowanie w sprawach nieletnich
    • Prawne i organizacyjne podstawy funkcjonowania kurateli sądowej
    • Elementy kryminologii
    • System penitencjarny w Polsce
    • Etyka w pracy kuratora sądowego
  • Moduł psychologiczno-pedagogicznych podstaw pracy kuratora:
    • Patologie społeczne
    • Pedagogika resocjalizacyjna