edukacja dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych w przedszkolu

kierunek studiów podyplomowych: edukacja dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych w przedszkolu

Studia adresowane są do:

osób zainteresowanych wspieraniem rozwoju dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych w wychowaniu przedszkolnym.Program studiów zgodny jest z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. 2013 nr 0 poz. 532) i obejmuje:

Studia na tym kierunku:

umożliwiają uporządkowanie i pogłębienie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności psychopedagogicznych i medycznych. Rozwijają umiejętności planowania diagnozy nauczycielskiej, wnikliwej analizy i interpretacji uzyskanych wyników oraz doboru metod postępowania terapeutycznego. Stwarzają warunki do praktycznego planowania indywidualnej i grupowej pracy terapeutycznej oraz skutecznego działania na rzecz rodziny dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Wykaz modułów/przedmiotów

• Moduł I. Podstawy teoretyczne wspierania rozwoju dziecka:
    • Psychologia rozwojowa dziecka
    • Psychologia kliniczna
    • Pedagogika specjalna
    • Pedagogika przedszkolna
    • Podstawy psychomotoryki
  • Moduł II. Metodyczno-diagnostyczne aspekty wspierania:
    • Diagnoza nauczycielska
    • Konstruowanie programów terapeutycznych
    • Stymulacja kompetencji językowych
    • Socjoterapia
    • Podstawy integracji sensomotorycznej
    • Terapia zachowań niepożądanych
    • Gry i zabawy psychomotoryczne
    • Muzykoterapia
    • Choreoterapia
    • Podstawy pomocy rodzinie

Studia kończą się egzaminem dyplomowym (opracowanie studium indywidualnego przypadku). Studia mają charakter doskonalący – absolwent uzyskuje kompetencje w zakresie diagnozy nauczycielskiej oraz wspierania dziecka w zakresie specjalnych potrzeb edukacyjnych.